Strona 1 z 1

Podatek od sprzedaży motocykla

: ndz 14 cze 2009, 22:52
autor: Bialy
Właśnie mi oko zbielało na myśl, że mogłem ostatnio podpaść Skarbówce :/
Mianowicie w czerwcu 2007 kupiłem motocykl za kwotę ~8 tys. zł. Był uszkodzony, więc trochę w niego zainwestowałem i w tym roku, w maju, sprzedałem za kwotę ok. 9,5 tys. zł. Ogólnie na nim zarobiłem i teraz zastanawiam się, czy nie powinienem zgłosić się do Urzędu w celu zapłacenia jakiegoś podatku od wzbogacenia? Kupujący przecież poszedł z umową do Urzędu, więc oni mają czarno na białym, że jestem na tej transakcji do przodu :/
Moto sprzedałem 1 maja, więc upłynęło już ponad 30 dni... Co w tej sytuacji powinienem zrobić?

: ndz 14 cze 2009, 23:01
autor: poscig
Niczym się nie przejmować!!!!! Upłyneło sporo czasu od kupna do sprzedaży.Mogłeś zainwestować w moto stąd różnica.Nie wydaje mi się ,aby skarbówka zajmowała się tego typu małymi sprawami.

Niczym sie nie przejmuj.
Gdybyś po tygodniu zarobił na pojeździe kilka tysi wtedy móglbyś sie przejmować.

: ndz 14 cze 2009, 23:08
autor: Bialy
Właśnie coś mi się kojarzy, że jeśli między datą zakupu a sprzedaży mija 6 miesięcy, to tego podatku się nie odprowadza, ale nie jestem tego pewien po prostu... :neutral:

: ndz 14 cze 2009, 23:19
autor: KolczyK
było tak, że kupując auto musiałeś pół roku je posiadać, to prawda. do sprawdzenia.

: ndz 14 cze 2009, 23:49
autor: Bialy
Hm, zadzwonię do US może i się spytam w sumie. Tak będzie najpewniej.

Boję się tylko, że namierzą mój numer i wyślą do mnie gestapo...

: ndz 14 cze 2009, 23:54
autor: poscig
Nie popadaj w skrajności.NIC nie będzie ze strony U.S.

: pn 15 cze 2009, 00:46
autor: Bialy
poscig pisze:Nie popadaj w skrajności.NIC nie będzie ze strony U.S.
Wiem wiem, żartuję :mrgreen:
Zadzwonię i się dowiem, jak sytuacja wygląda ;-)

: pn 15 cze 2009, 01:32
autor: PETER
układ jest prosty jeżeli nie sprzedajesz pojazdów zarobkowo tzn nie prowadzisz takiej działalności teoretycznie wszystkie kwoty które zarobiłeś w roku podatkowym wpływają na wysokość kwoty podatku dochodowego jaki powinieneś zapłacić i wykazać w deklaracji na koniec roku podatkowego oczywiście po odliczeniu kosztów ale tych udokumentowanych tak to powinno wyglądać zgodnie z prawem podatkowym, a życie pisze różne scenariusze sa tacy co tak robią sa tacy co robią zupełnie inaczej :roll:

: pn 15 cze 2009, 06:37
autor: arek
Nic się nie przejmuj i olej US bo podatki zawsze zdążysz zapłacić. A tak na serio w przypadku obrotu pojazdami mechanicznymi przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności aby być zwolnionym z podatku od zysku na sprzedaży (czyli jak sprzedajesz coś drożej niż kupiłeś, podatek wynosi 19% niezależnie od sumy zysku) musi minąć okres 6 -ciu miesięcy od daty zakupu do daty sprzedaży (tak wynika z ordynacji podatkowej). Tylko nie znam osoby co by kiedykolwiek płaciła ten podatek (nawet ja zmieniałem kilka razy samochody po 2-3 miesiącach i bywało różnie, raz na "+" , raz na "-" i nigdy US się nie przyczepił).

: pn 15 cze 2009, 06:44
autor: jaroslawp
Sprzedaż rzeczy ruchomych używanych, która:
nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej;
nie następuje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (czyli w praktyce po przetrzymaniu rzeczy przez 6 pełnych miesięcy kalendarzowych),

nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie wiąże się z obowiązkiem składania jakiegokolwiek zeznania podatkowego czy zapłaty podatku dochodowego PIT.

Najczęściej jako rzeczy używane określa się na aukcji internetowej przedmioty służące do użytku osobistego sprzedającego i jego rodziny. Mogą to być przedmioty osobiste, kolekcjonerskie, samochody.

Przedmioty służące do użytku osobistego będą zwolnione z podatku dochodowego, jeżeli zostaną przetrzymane przez sprzedającego, co najmniej sześć pełnych miesięcy kalendarzowych (niekoniecznie wykorzystywane, używane). Bez względu na częstotliwość sprzedaży i uzyskane ceny sprzedający nigdy nie będzie prowadzić działalności gospodarczej z tytułu dokonywania takiej sprzedaży. Sprzedaż takich przedmiotów osobistych nie podlega również nigdy opodatkowaniu podatkiem VAT.

Gdzie nie spojrzysz to znajdziesz właśnie takie informacje

:twisted: Podstawa prawna:
· Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r . o podatku dochodowym od osób fizycznych. (tekst jednolity: Dz. U . 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami),
· Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r . o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U . 2004 r., Nr 173, poz. 1807, ze zmianami).

: pn 15 cze 2009, 19:03
autor: Bialy
Ok, dzięki wielkie wszystkim za pomoc :)
Zapomniałem dzisiaj w ogóle do US zadzwonić, ale widzę, że już nie muszę ;)

Dzięki raz jeszcze, niech :tts będą z wami :P